هديه ایران ایرانی مسابقه کلاسیک برگزاری

هديه: ایران ایرانی مسابقه کلاسیک برگزاری اتحادیه جهانی کشتی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

یکی از مباحث مهمی که هرسال بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بین مردم دهان به دهان می‌شود احتمال زیاد کردن قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین هست. موض

بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می شود؟

عبارات مهم : انرژی

یکی از مباحث مهمی که هرسال بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بین مردم دهان به دهان می شود احتمال زیاد کردن قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین هست. موضوعی که هرچند مجوز آن چندین سال است که به دولت داده شده است ولی هرگز به سقف مرحله عملیاتی نرسیده هست. البته دو تبصره ۱۴ و ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رنگ دیگری به احتمال زیاد کردن قیمت بنزین در امسال داده است و حتی سقف ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز جهت مابه تفاوت زیاد کردن قیمت حامل های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ تعیین شده است هست.

به گزارش ایسنا، زیاد کردن قیمت بنزین درحالی در سال های گذشته تحقق نیافته است که تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، اظهار نظر نمایندگان مجلس و عدم تکذیب خبر احتمال زیاد کردن قیمت این حامل انرژی از سوی وزیر نفت ادله روشنی است مبنی بر اینکه احتمالا باید خود را جهت زیاد کردن قیمت بنزین آماده کنیم. البته با اینکه از تبصره ۱۸ لایحه بودجه ۱۳۹۷ زیاد کردن قیمت بنزین برداشت می شود و نه تنها وزیر نفت بلکه بعضی نمایندگان مجلس نیز این زیاد کردن قیمت را تایید کردند، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی زیاد کردن قیمت بنزین و مبالغی که اعلام می شود را تکذیب و اعلام کرده تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است.

بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

افزایش قیمت بنزین در سه ماه آینده طبق بودجه ۹۶ خواهد بود

البته بی شک تصویر العمل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به اخباری بود که در بعضی سایت های خبری و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … دست به دست می چرخید و در آن از قیمت تازه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تومانی جهت بنزین و وقت تازه اول دی ماه خبر داده شده است بود. توصیه قابل توجه در زیاد کردن قیمت بنزین این است که چنانچه بنزین در سه ما پیش رو و قبل از سال تازه گران شود بر اساس بودجه سال ۱۳۹۶ بوده که در آن به دولت اجازه داده شده است بود قیمت حامل های انرژی را تا ۵ درصد زیاد کردن دهد.

یکی از مباحث مهمی که هرسال بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بین مردم دهان به دهان می‌شود احتمال زیاد کردن قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین هست. موض

در بند (د) تبصره یک لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ آمده بود وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذیربط مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه ها و زیرساختهای تأمین، ذخیره سازی و توزیع فرآورده اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل زیاد کردن پنج درصد به قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی مشمول بر بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما تأمین و بعد از واریز به خزانه داری کل کشور تا سقف ۱۵ هزار ریال به مصرف برساند. این منابع جزو درآمد شرکت محسوب نمی شود و مشمول مالیات بر قیمت صفر است.

دو تبصره ای که آینده قیمت بنزین را در بودجه ۹۷ روشن می کند

جای بند مذکور درحالی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ خالی است که در تبصره ۱۴ به صورت مستقیم و در تبصره ۱۸ به صورت غیر مستقیم به احتمال زیاد کردن قیمت حامل های انرژی اشاره شده است است.

بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ذکر شده است است که ” در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۸ و با نشانه تحقق عدالت، کم کردن فقط مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم، و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوراهای نیازمند به دولت اجازه داده می شود در سال ۱۳۹۷ از محل منابع شرکت هدفمند سازی یارانه ها تا مبلغ سیصد و هفتاد هزار میلیارد ریال (۳۷ هزار میلیارد تومان) هزینه کند.

در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نیز آمده است که “با نشانه اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد، با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال حمایتی به دولت اجازه داده می شود صد در صد منابع حاصله از مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی در سال ۹۷ نسبت به قیمت این حامل ها در ابتدای سال ۹۶ (اعم از عوارض و مالیات عنوان قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین سهم شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران عنوان بند الف ماده یک قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت) را به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و منابع حاصله را تا سقف ۱۷هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به شکل وجوه اداره شده است و یارانه سود و ترکیب با منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در جهت حمایت از طرح های تولید، اشتغال و آموزش و کمک به کارورزی جوانان دانش آموخته دانشگاهی پرداخت کنند. ”

یکی از مباحث مهمی که هرسال بعد از تقدیم لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بین مردم دهان به دهان می‌شود احتمال زیاد کردن قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین هست. موض

در توضیح این دو تبصره باید گفت در سه سال گذشته مجموع منابعی که در تبصره هدفمندی گذاشته می شد با در نظر گرفتن سهم تولید ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان در اختیار شرکت هدفمندی قرار می گرفت و البته دولت مجوز داشت که از محل اختلاف این مبلغ تا 48 هزار میلیارد تومان تعیین شده است قیمت حامل های انرژی را زیاد کردن دهد ولی در سال های قبل دست به این اقدام نزد و مازاد مورد نیاز را تا حدود 10 تا 12 هزار میلیارد تومان را طبق مجوز قانونی از بودجه عمومی تامین کرد.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۷ هزار میلیارد تومان کم کردن پیدا کرده و علت آن خارج شدن سهم تولید از تبصره ۱۴ و انتقال آن به تبصره ۱۸ هست. دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است جهت کمک به کارآفرین از سه محل استفاده خواهد کرد که یک محل آن مابه تفاوت قیمت حامل های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ هست. دولت تاکید کرده ما به تفاوت قیمت حامل های انرژی تا سقف ۱۷هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و این میزان به کارآفرین تخصیص خواهد یافت.

بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

بر اساس این گزارش هرچند سقف ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی جهت مابه تفاوت زیاد کردن قیمت حامل های انرژی تعیین شده است ولی از آنجایی که این حامل ها متعدد هستند(آب، برق، بنزین، نفت سفید، گاز و…) نمی توان میزان قطعی زیاد کردن قیمت بنزین را آینده نگری کرد.

واژه های کلیدی: انرژی | بنزین | منابع | اشتغال | لایحه بودجه | اشتغال جوانان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs